Zrnyi Mikls: Szigeti veszedelem – a barokk eposz
A barokk a renesznszt kvet nagy korszak, mely jelents hatssal brt az letmdra, mvszetre, felfogsra. A 16. Szzadi Spanyolorszgbl, Portuglibl kiindul irnyzat virgkora fleg a 17. szzadra tehet, de Kelet-Eurpban mg a 18. szzadban is jelen volt. Az ellenreformci eszkzeknt felhasznlta a lenygzs funkcijt s az alsbb rtegek meggyzst a felsbbrendsgrl. Mivel trsadalmi alapjt az jra ersd feudalizmus jelentette, Eurpa polgrosodott orszgaibl hamar eltnik az irnyzat, mint pl. Hollandia, Anglia, Franciaorszg. Ezeken a helyeken felvltja a klasszicizmus. Azonban Kelet-Eurpban rendkvl ers irnyzatt vlik, kialakul mind a polgri, mind a protestns vltozata. Maga a Barocco olasz sz jelentse: klnlegessg, groteszk, szatirikus tlet.
Stlusjegyei: monumentalits jellemzi (nagy kert, hatalmas szobk, hossz mvek)
Mozgst, a vltozt brzol kpek (nincs nyugvpont)
a krvonalak elmosdnak, rnykhatsok
Irodalmi mvekben a kzppont a m msodik felben
Nyitott kompozcij kpek (mintha azonnal belehelyezhetnnk a kpbe az esemnyt)
Hihetetlen tmj mvek (nagyon rszletesen brzolja a valsgot)
Nagyon ers dszts (tldsztettsg)
Egyenes vonalak eltnse
Emberidelja a hs (hskultusz), az tlagon felli kpessgekkel br hs
Stlusa emelkedett, nneplyes
Alkotktl hatalmas mestersgbeli tudst kvetel
Alkotk:
Irodalom: Cervantes, Lope de Vega, Calderõn, Camões, Tasso, Morino, Ariosto, Milton
Zene: Vivaldi, Hndel, Bach, Monteverdi, Scarlatti, Purcell
Festszet: Rembrandt, Rubens, Velzquez, Caravaggio
Szobrszat: Bernini
A barokk kiemelked alakja, nemzeti irodalmunk egyik bszkesge Zrnyi Mikls. Politikus s hadvezri tevkenysget vgzett, a literatrval csak mellkesen foglalkozott. Hadvezri sikereire, trk elleni harcaira volt elssorban bszke, hrnevt mgis ri mvszete rktette meg igazn. Klti plyja nem az eposz megrsval kezddtt. Els alkotsnak megrsra szerelme, Draskovich Mria ihlette. A versekben Viola nven megszltott hlggyel ksbb hzassgot is kttt. Majd a dlvidket igyekezett a trk elleni harcok bzisv kipteni, s kzben hadtudomnyi tanulmnyokat folytatott.
Az 1640-es vek kzepn a trkkel vvott, a Habsburgok ltal nem tmogatott harcok folyamn Zrnyi reszmlt arra, hogy a magyarsg csak sajt erejbl, nemzeti sszefogssal kpes megszabadulni a trktl. Eszmjnek megvalstshoz azonban tmogatkra volt szksge. A magyar f- s kzpnemesek buzdtsra rta meg a Szigeti veszedelem cm eposzt. A mnek Kazinczy Ferenc a Zrnyisz elnevezst adta. Hagyomny szerinti keletkezsi ideje 1645-46 tele, valjban 1647-48 teln rdott. A m mintjul szolglnak az antik korbl szrmaz homroszi s vergiliusi eposzok, Marino, Tasso s Ariosto olasz barokk eposzai, magyar s horvt nyelv histris nekek, pl. Tindi nekei, s Balassi s Rimay Jnos vitzi kltszete.
Az eposz Szigetvr 1566-os ostromt, a vrvdknek, elssorban a klt ddapjnak, Zrnyi Miklsnak a kzdelmeit s hallt, a trk felett aratott gyzelmt mondja el. A m cselekmnye rviden sszefoglalva: Szulimn hatalmas seregvel tmad a keresztny magyarokra, dz elhatrozsa iszony veszlyt vet Magyarorszgra, de az ers vr a dli hatrvidken sszeszedve minden erejt s btorsgt kpes rr lenni a hatalmas veszlyen, kpes gyzelmet aratni a trk seregek fltt.
Az eposz barokk jellege:
Mr maga a trtnet s a csata kimenetele egy paradox ttelt fogalmaz meg. Hogy kpes egy ilyen kicsi magyar sereg gyzelmet aratni a szmbelileg jval nagyobb trk sereg felett? Teljesen elvesztnk, mgis gyztesek maradtunk. Az eposzban a megolds az erklcsi ernynek ksznhet.
- monumentalits
, mr a mfajvlasztsban is megfigyelhet. A m maga is hossz terjedelm, sznhelyeil szolgl a fld, a menny s a pokol egyarnt. Ezzel az akkor elkpzelt egsz vilg. A magyarokban a trk az egsz keresztnysget tekinti ellensgnek.
- A kor szellemisgt tkrzi a keresztny elemek beptse. Fontos az isteni beavatkozsok, csods esemnyek megjelentse, mivel a barokk az ellenreformci stlusa
- Megjelenik a hskultusz: a hadvezr Zrnyi Mikls, mint Krisztus katonja (’athleta Christi’).
- A tma hihetetlensghez a trtnelmi tnyek s az eposz vgkicsengse kzti ellentt jelentsen hozzjrul, ez a hihetetlensg erklcsi gyzelemhez vezet.
- Fny-rnyk vltakozsa
ers ellentthez vezet, a vilgokat a j s a rossz oldalra lltja.
- Eltolt tetpont
, az ostrom a X.nekben kvetkezik be.
- Trgyi vilg
leth, rszletes brzolsa
Dsztettsg (vizulis brzolsmd, megprbl minden apr rszletet a szemnk el trni)
- Nyelvezete
: gcseji nyelvjrsban rdott
Gazdagabb teszi ms nyelv szavak beptsvel: trk, tjnyelvi szavak, hasonlatok
Hossz, tekervnyes krmondatok
- Mestersgbeli tuds
bizonytsa:
Az elsz Homrosz s Vergilius irodalmi alapjaira helyezdik
Forrsai, tjkozdsa nagyon nagymrtk, rszletes brzolsmd
Tudatos szerkesztettsg, szmmisztika: 1566 strfbl ll – ezzel utal az ostrom vre
Zrnyi tbb vonsban kveti az eposzi hagyomnyt, de rknyszerl arra, hogy nhny helyen eltrjen a normktl. Legjelentsebb a tmval kapcsolatos eltrs. Az eposz hagyomnyosan a npek sorsdnt kzdelmeit brzolja, olyan trtnelmi esemnyt, mely meghatroz egy egsz np sorsban. Ezzel szemben a megjelentett tma az 1566-os szigetvri ostrom, nem felel meg ennek a kvetelmnynek. Szigetvr akkoriban nem rendelkezett kiemelt jelentsggel, a dunntli vgvrrendszer egyik erdtmnye volt csupn. Msik fontos eltrs az eposzi kellkek egyiknek hasznlatban mutatkozik. Nem jelenik meg az In medias res kezds, a dolgok kzepbe vgsa. Ennek oka, hogy a korabeli Magyarorszgon az elszigetelten l npessg nem rendelkezett ismeretekkel a trkkkel kapcsolatban. Szksg volt az elzmnyek s a szereplk bemutatsra. A hatodik nekig tart ez a bevezets, s a cselekmny megindtsa csupn a hetedik nekben kvetkezik be.
Tovbbi eposzi kellkek:
- Invokci = seglykrs (3-5. Vsz.)
gi lny segtsgl hvsa, jelen esetben Szz Mria, ezzel igazodik a barokk keresztny kvetelseihez
- Propozci = tmamegjells (2. vsz.)
- Enumerci = seregszemle
Ktszer kvetkezik be, de klnbz minsgben. Az 1. nekben a trkk mennyisgi flnye kerl hangslyozsra, az 5. nekben a magyarok vitzsgt emeli ki.
- Deus ex machina = isteni beavatkozs
A keresztny kvetelmnyhez igazodva megtartja a kellket.
- risten indtja meg a cselekmnyeket
- A keresztnyek oldaln ott harcolnak az angyali seregek, a trkknl a pokolbli lelkek.
Szndkos illzikelts, melyet a rszletes lers teszi valsgh. Azonban a valsgban nem trtnnek meg.
Pl. Michael arkangyal a pokolban
Feszlet-jelenet
F cselekmnyszlhoz lazn kapcsoldnak. Kicsit mdostott funkcival jelenik meg. Nem az olvas pihentetsre pti be, hanem hogy terjedelmileg megfeleljen a kvnt hosszsgnak.
Ilyenek pl. Deli Vid s Borbla
Deli Vid s Demirhm
Delimn s Emilla
Radivaj s Juranics (9.nek)
Pl. Farkasics, Musztafa, Juranics tbbszri halla
Formai megkts:
- lland jelzk, nagy hasonlatok
Mivel a barokk nem az rtelemre, hanem az rzelemre kvn hatni, festi kpeket, tldsztett jelzket hasznl. Hangulatteremt, hangulatfest kifejezsekkel jellemzi a hsket.
- A hossz terjedelem hossz verssort kvetel
Idmrtkes helyett magyaros, temes verselst alkalmaz. Ngy tem 12-es. Ebben a korszakban ez a histris nekeknek a legkedveltebb sorfajtja
4 soros, bokorrmes (a – a – a –a) |