Kertsz Imre Sorstalansg cm mvnek elbeszlje egy 15 ves kisfi. A lgerregnyek megszokott nzpontjval ellenttben ebben a mben naiv, gyermeki szemmel ltja az olvas a holokausztot, nem a visszatekint felntt szemszgbl.
Az elbeszlt n s az elbeszl n kztt sajtos viszony ll fenn: tudjuk, hogy az r csak vekkel az esemnyek utn, felntt korban rhatta meg a trtnetet, de mgis gy rezzk, mintha elszr ln t az egszet, s nem tudn hogy mi lesz az egsznek a kvetkezmnye. A regny els egysgben (a fszerepl deportlsa eltt) teljes tudatlansggal s naivitssal szemll, gy az olvasval is elfeledteti az utlagos tudst. Belehelyezkednk az elbeszlt n ltkrbe, s fokozatosan dbbennk r a valsgra, akkor is ha mr sokszor hallottuk, hogy milyen dolgok trtntek abban az idszakban. Kvessel egytt vgig kell mennie az olvasnak a szrny felfedezseken. A hihetetlen valsg megismersben gymond titrsa lesz az elbeszlnek, a naiv nzpont ltal pedig t kell lnie a fi beletrdst a nehz, nyomorsgos krlmnyekbe.
A regny msodik egysgben (a tborokban jtszd fejezetekben) mr vannak elreutalsok, de itt sem rendelkezik az elbeszl Auschwitz utni tudssal. Elfordul, hogy a koncentrcis tborokat sszehasonltja azokkal ahova ksbb kerlt, de soha nem rtelmez visszatekintve.
A m idkezelse szoros sszefggsben ll a mestersges elbeszli nzponttal s az utlag krelt, ltszlag gyermeki naivits ltsmddal. Kzel nzetbl ltunk, mintha a szemnk lttra trtnne, s mi is tlnnk: a flmltban avagy fljelenben jtszd trtnet gy a jelennkbe helyezdik a tvoli, lezrt mltbl. Keveredik a nyelvtani mlt id a szemlyes megtapasztals jelen idejsgvel; az utlagos visszatekints mltja az els tls kzvetlen realitsval. A ketts idkezels s a kt idsk kztt fennll kontraszt ltal dekonstruldik az elbeszli nzpont. Nem mondhatjuk, hogy az 1973-ban r, mltjra visszaemlkez, felntt Kertsz Imre ltkre azonos az elbeszl szemszgvel, de a hajdani kisfi sem, a kettnek egy furcsa keverke alaktja ki a regny nem realisztikus nzpontjt. A regny nem a valsgot imitlja, az elbeszl se nem az egykori kisfi, se nem a jelenbeli felntt, viszont ezzel a technikval jralhetv teszi a holokausztot szmunkra olvasknak. Nem mint mltbeli, lezrt, elfelejthet trtnst brzolja, ahogy az vek tvlatbl visszatekint lgerregnyek teszik. azltal, hogy ismeretlenknt mutatja be az ismertet, teljesen j rtelmezsi keretet ad, mivel az olvas vgigmegy az elbeszlvel az egsz trtneten, t kell rtelmeznie eddigi tudst, s szemlyes tapasztalatknt kell tlnie a koncentrcis tborok vilgt.
Egyes lgerregnyek utlag elrendezett sorrendisgvel ellenttben a Sorstalansg idkezelse vgig lineris. Ez is szksgszer kellke a jelen idejsgnek, a naivits szimullsnak, a folyamatbrzols miatti tlhetsgnek. A regny stlusa is szokatlan, s az elbeszli nzpont mellet ez a msik eleme a lgerregnyek konvenciival val szembenllsnak. Kilp az olvasi elvrsbl azzal hogy megprblja ironikus s groteszk hangnemben lerni a sajt szenvedseit.
A m hrom egysgben kln kell megvizsglnunk az elbeszls stlust, de mind a hrom rszben eltr valamilyen mdon az olvastl elvrttl.
A deportls eltt hrom klnbz szintje van az brzolsnak: a konkrt ltvnyok s rzki benyomsok precz rgztse, az elhangz mondatok idzse fgg beszdben, valamint az elbeszlben lejtszd lelki folyamatok lersa. A hrom szint sszeegyeztethetetlen ellenttben ll egymssal. Az apa elbcsztatsa s tnak indtsa j helyzet, nem tudjk a szereplk, hogy hogyan viselkedjenek: ezrt nevetsgesek a szavaik s tetteik. Prblnak megnyugtatak s egytt rzek lenni egymssal, de mindenki knosan feszeng. Ironikus hatst kelt, ahogyan ezt a legaprbb gesztusokig terjed lerssal mutatja be Kves, de kzben sem tudja hogy mit gondoljon, mit rezzen. A hrom elbeszlssk kztt fennll kontraszt groteszkk s komikuss teszi az els egysg hangnemt.
A msodik rsz is ironikus stlusban van lerva. Itt azonban nem hrom szint okozza ezt: az elszemlyteleneds s trgyiassg folytn nem ltjuk az elbeszl rzelmi reakciit. Az olvast meglepi a szenvedlymentes hangnem s a kisfi szenvtelen higgadtsga. Az elbeszl szpnek ltja a koncentrcis tbort, Buchenwaldot pldul valamilyen nyjas vidkhez hasonltja, de ehhez mg sok ms hasonl kontraszt is tallhat a mben,
A hazatrs utn, a harmadik egysgben jra hangnemet vlt az elbeszls. Az jsgrval s Fleischmannkkal beszlgetve Kves nyelvhasznlata finomabb, felnttesebb lesz. Mr nemcsak a tnyeket rgzti, hanem a megtrtnt dolgokat prblja rtkelni. nll vlemnyt alakt ki az ltala meglt dolgokrl. Itt lesz a fszereplnek elszr btorsga ahhoz, hogy felvllalja vlemnyt s gondolatait. A regny vgn alakul ki az az elhatrozs is, hogy megrja a knyvet.