nmdo
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Rvidtsek
 
Kpek
 
Vzlatok, elemzsek, jellemzsek stb.
 
Irodalmi kifejezsek (bvtett vltozat) - kor

 

Irodalmi kifejezsek - kor

(bvtett vltozat)

 

adoniszi sor: Adoniszrl elnevezett antik idmrtkes verssor. Pl.: Izzada orcm (Berzsenyi: Osztlyrszem)

Aeneis: 12 nekbl ll eposz, mely Vergilius letnek legnagyobb teljestmnye volt.

agn: (=kzdelem) haldokls idszaka. Msodpercektl rkig tarthat. A hall belltakor az letmkdsek vgleges megsznse vltja fel.

agra: grg npgyls, ksbb a grg vrosok piactere, ahol a politikai, kereskedelmi s trsadalmi let zajlott.

ail: kzp-grgorszgi trzscsoport. Az i.e. 2. vezredben nyomultak be szakrl.

akci: 1. trsadalmi, politikai, gazdasgi ltben cselekvs, tevkenysg, tett. 2. (jog) trvnyes eljrs.

alkaioszi strfa: Alkaiosz grg kltrl elnevezett klnbz verssorok. A nagy ~ emelked (jambuszi), a kis ~ ereszked jelleg. Kt nagybl, egy 9 sztag jambuszi sorbl s egy kicsibl alakult az alkaioszi versszak.

llatmese: (=tantmese, fabula). Emberi tulajdonsgokkal felruhzott, ember mdra gondolkod s cselekv llatokat szerepeltet mese. Egyik legnagyobb mvelje La Fontaine volt.

alliterci: ugyanaz a hang ismtldse egyms utn kvetkez szavak elejn.

anapesztus: kt rvid s egy hossz sztagbl ll emelked ritmus antik verslb.( UU-)

antikvits: klasszikus korbl szrmaz malkots.

antolgia: irodalmi szveggyjtemny, versgyjtemny.

antropomorfizmus: a termszet jelensgeinek s kpzeletbeli lnyeknek emberi alakkal s tulajdonsgokkal val felruhzsa.

apatheia: egykedvsg, rzketlensg, az rdeklds hinya.

apokalipszis: az jszvetsg egyik knyve, amely misztikus jslatokat tartalmaz a vilg vgrl, s az eltte bekvetkez szrnysgekrl az Apokalipszis lovasai az ott szerepl ngy jelkpes ( a hallt, a pestist, hnysget s a hbort megszemlyest) rmalak.

apokrif: nem hiteles, ktsges eredet, hamistott(irat).

apolgia: vdbeszd, mentsg. Irodalmi mfaj, amelyben a szerz eladja lete legfbb trtnseit, kifejti elveit, megvdve ezzel nmagt valsgos vagy kpzeltbeli brinak vdjaitl

apostol: valamilyen tan lelkes hve, hirdetje.

aranykor: ltalban valamely np szellemi s anyagi fnykornak, virgkornak jellsre szolgl kifejezs.

ars poetica: kltszettan.

arszisz: a hangslyos rsz a klasszikus verslbakban.

ataraxia: a szenvedlytl val mentessg, a kedly s a llek rendthetetlen nyugalma.

aurea medipcritas: az arany kzpt.

Biblia: (=knyvecskk). Szentrs. Kb. msfl vezred alatt ltrejtt, a klnbz egyhzak ltal szentnek tekintett iratok gyjtemnye rszben trtneti-tant, rszben klti-prftai tartalommal.

bonyodalom: a drma msodik, az expozcit kvet szerkezeti egysge. Itt a konfliktus teljesen kibontakozik.

bordal: a bort s a mmort megnekl, gyakran csapong. Szeszlye gondolatmenet dal. Els mvelje Anakren.

bukolika: psztorkltemny.

carmen: Horatius legrettebb a carmenek vagy dk. Nagymrtk eszmei, tartalmi, hangnembeli, formai vltozatossg jellemzi, de megtartjk a grg lrban kialakult dalformkat.

carpe diem: hasznld ki az idt, a pillanatot ! Horatius szlligje.

choriambus: antik verslb egy hossz, kt rvid s egy hossz. (- UU -)

cinikus: semmi rtket nem tisztel, minden eszmnyt s bevett szokst keser kibrndultsggal kignyol, rombol (szemly, magatarts).

daimn: lelkiismeret, szellem (Szkratsznl)

daktilus: grg-rmai idmrtkes temfaj (1 hossz, 2 rvid: -UU); a disztichon alapteme.

deus ex machina: ( lat. "isten a gpbl"): isteni beavatkozs. Szmos kori drmban a bonyodalmat egy gpezet tjn lebocstott "isten" vratlan megjelense oldotta meg.

dialektus: (=nyelvjrs)egy-egy nyelv fldrajzilag tbb-kevsb elklnl vltozata. Szkincse s alaktani rendszere alapjait tekintve megegyezik a nemzeti nyelv magasabb formjnak, az irodalmi nyelvnek s a kznyelvnek llomnyval.

dialgus: (=prbeszd) 1. a drma legfbb alkoteleme; a konfliktus, a cselekmny elssorban a dialgokon keresztl bontakozik ki. 2. nll irodalmi mfaj, mely kt vagy tbb szemly beszlgetsben vitat meg filozfiai, trsadalmi, politikai, mvszeti krdseket.

dikci: 1. beszd, sznoklat. 2. beszdstlus: kifejezsmd, beszdmodor. 3. az rsm eladsnak nyelvi formja. A szvegmonds mdja.

Dionszosz-nnep: az grg mitolgiban a gondoktl megszabadt mmor, az ihletettsg istene, a szlmvels feltallja s vdnke. Tisztelett valsznleg a trkoktl vettk t a grgk. Kultusznak jellegzetes rsze volt az rjngsig fokozd tmegtnc. nnepsgeibl fejldtt ki a bacchanlia. A legnagyobb ~ szertartsaival kapcsolatban alakult ki Athnben a grg sznjtszs.

Dis: a pokol vrosa Dante Isteni sznjtkban.

dszlet: a sznhzi elads kpszer eleme, amely a cselekmny helyt brzolja vagy jelzi. Legfontosabb elemei az oldalfalak vagy kulisszk, a horizont s a bels teret tagol emelvnyek.

disztichon: grg-rmai ktsoros versforma, amely egy hexameter s egy pentameter egyttese. Szmos antik lrai mfaj jellegzetes versformja. (Goethe: Rmai levelek)

dithrambosz: az da s a bordal kztt ll lrai kltemny. Fensges trgyat s magasztos rzelmeket nekel megemelkedett, sokszor mmoros , szilaj hangon s szaggatott eladsban. A tragdia se. (Vrsmarty: A vn cigny)

dr: D-grgo.-i trzscsoport az korban. Az -balkni hegyek kzl az illrek szortottk ki ket. Az i.e. 2. vezredben foglaltk el Nagy-Grgo. s a Peloponnszosz nagy rszt.

drma: a hrom f irodalmi mfaj egyike az epika s a lra mellett. Az epikval ellenttben cselekmnyt nem az r beszli el, hanem szerepli brzoljk, eljtsszk. Fejldse szorosan sszefgg a sznhzval. Szerkezetnek 3 frsze a hagyomnyos megklnbztets szerint: expozci, bonyodalom s a kifejlet. A ~ kt f fajtja a tragdia s a komdia. (Katona Jzsef: Bnk bn, Madch Imre: Az ember tragdija)

drmai verseny: grg rendezvny. (Szophoklsz s Euripidsz is nyert)

ekloga: eredetileg Vergilius psztori trgy kltemnyeinek gyjtemnyre s egyes darabjaira, ksbb ms, idillikus jelleg kltemnyekre is alkalmazott elnevezs.

elgia: 1. a grg s rmai kltszetben eredetileg fuvolaksrettel eladott gyszdal, de ksbb ennek formjrl gy neveztek minden disztichonban rt verset. 2. az jabb birodalmakban, gy nlunk is: fjdalmas, borzongs hangulat, a vgn megnyugvsban feloldd lrai kltemny.(Vrsmarty: Kis gyermek hallra)

embereszmny: Ilisz kzponti rtke: a hs a kzssgrt az lett ldozza. Az Odsszeia kzponti rtke is: a lelemnyes ember.

enumerci: eposzi kellk, ms nven seregszemle. A szemben ll hsk s csapatok bemutatsa, rendszerint a cselekmny megindtsa utn.

epeiszodion: a tragdinak az a prbeszdes rsze, amely kt teljes kardal kztt foglal helyet.

epigon: olyan utd, aki eredetisg nlkl utnozza rgebbi szemlyisgek mveit, alkotsait, cselekedeteit, pl. a Nagy Sndor utn fellp diadokhoszok. gy nevezik valamely jelents mvsznek vagy mvszi irnyzatnak kvetit, utnzit.

epigramma: az elgival kzs szrmazs s forma (disztichon), st tartalom jellemzi. Eredetileg srkre memlkre, isteneknek sznt trgyra, pletre vstk, s ezrt tartalmnak igen tmr s terjedelmben rvid volt.

epika: a hrom irodalmi mnem egyike. Az brzolt esemnyeket s tetteket, szemben a drmval, mint elmltakat adja el. Objektvebb s sokoldalbb, mint a lra, viszont szubjektvebb a drmnl. A valsg legtfogbb brzolsra alkalmas. Formja lehet verses ( eposz, ballada, elbeszl kltemny stb.) vagy przai ( regny, novella, mese, monda stb.). Az ~-n bell nagy- s kis~t klnbztetnk meg.

epikureusta: Epikurosz grg blcs nevhez fzd meggyzds, letblcselet. Lnyege az rtalmak kizrsa, a nyugalom s a mrtkletes letlvezs.

epikus hasonlat: nagy terjedelm, rszletez, szinte nll letet l eposzi kellk.

episztola: levl, kti (verses) levl. Sokszor ltalnos rtk trgyat dolgoz fel, olykor rezheten tant clzattal. Egyik legnagyobb episztolnk Petfi: Levl Arany Jnoshoz.

epitheton ornans: eposzi kellk. lland jelzk s ismtlsek.

epizd: mellkesemny. nmagukban lezrt, nmelykor letkpszeren megrajzolt rszleteket, melyek nem viszik ugyan elre a cselekmnyt, de az ri szndknak megfelelen fontos szerepk van.

eposz: a nagyepikba tartoz mfaj. Nagy terjedelm elbeszl kltemny. Rendkvli kpessgekkel rendelkez hse termszetfeletti lnyektl is tmogatva nagy, egy egsz kzssg sorsra nzve jelents tetteket visz vghez.

eposzi kellk: a klasszikus eposznak lland elemei, eposzi kellkei vannak. Pl.: propozci=tmamegjells.

Erechteion: Athn s Poszeidn ketts, szablytalan alaprajz temploma az athni Akropoliszon. Dli csarnokban az oszlopokat lnyalakok helyettestik.

evanglium: (=rmhr) Jzus az dvssg rmhrrl beszlt, az apostolok mr a Krisztusrl szl tantst, Jzus Krisztus lettrtnett nevezik evangliumnak.

exodikon: az exodoszt lezr, a m tanulsgait sszefoglal, rendszerint valamilyen letblcsessget megfogalmaz kardal, melyet a krus elvonuls kzben nekelt.

exodosz: (=vgkifejlett) antik tragdia zr rsze s a szereplk nneplyes kivonulsa a sznpadrl.

expozci: a drmt bevezet szerkezeti egysg. Megismertet a fbb szereplkkel, valamint azokkal a viszonyokkal, krlmnyekkel s elzmnyekkel, amelyeken a konfliktus alapul.

figura etymologica: a sz tvnek ismtldsvel elllt stlusalakzat.

filozfia: a trsadalmi tudat egyik formja, amely a klvilg s a gondolkods legltalnosabb sszefggseit, elssorban a lt s a tudat egymshoz val viszonyt tanulmnyozza.

frz: a prkny kzps tagozata, kpszk. Az antik grg ptszetben alkalmaztk.

fria: a bosszlls s a lelkiismeret furdals istenninek neve a rmai mitolgiban. A ~k kpzete valsznleg etruszk eredet, de hamarosan azonostottk ket a grg mitolgia Erinnszeivel.

Genesis: keletkezs, szrmazs eredet. Genezis a cme a Bibliban Mzes els, a teremtsrl szl knyvnek.

Geoirgica: Vergilius mve.

Gilgames-eposz: a mezopotmiai irodalom legjelentsebb alkotsa. Uruk legends kirlynak Gilgamesnek trtnett mondja el. A Gilgames is lerja a Biblibl ismert znvz trtnett.

gnma: rvid, tmr monds, blcs monds. Rendszerint verses formban (epigramma) fejez ki valamilyen lettapasztalatot, erklcsi tanulsgot, szablyt vagy igazsgot.

gondolatritmus: valamely gondolat megismtlse kiss mdostott formban. A versels kialakulsnak fontos elzmnye. Vgighzdik az testamentumon, s megtallhat az ind, grg, latin kltknl is.

harmonia: sszhang, a rszek arnyos illeszkedse, tvitt rtelemben egyetrts, bks nyugalom, zavartalan j viszony.

hrosz: a flig isteni, flig ember szrmazs vagy a halluk utn istenknt tisztelthsk neve a grg mitolgiban. Ilyen volt pl. Hraklsz.

hexameter: az eposzok hagyomnyos sorfaja, mely hat verslbbl ll, daktilusokbl s spondeuszokbl pl fel.

himnusz: vallsos jelleg, istent dicst, imaszer da vagy ms nagy eszmt nnepl kltemny. A nagy grg ~kltszet utn klnsen jelentsek a kzpkori, latin nyelv, katolikus ~ok.

hbrisz: gg. Antigon s Kren kzs tulajdonsga.

iambosz: egy rvid s egy hossz sztagbl ll verslb. Els mvelje Arkhilokhosz. ( U - )

idea-tan: az objektv valsg visszatkrzdsnek egyik sajtos formja. Az objektv idealizmus kpviselinl az idea a valsgot teremt selv, amely lltlag fggetlen az emberek tudattl; a valsgban nem ms, mint az ltalnos fogalmak eltlzott, nllstott megjelense.

idill: klti mfaj; olyan kltemny, amely a termszettl el nem szakadt, egyszer emberek lett boldognak, elgedettnek mutatja be. Az kori Grgo.-ban alakult ki; megalkotja Theokritosz.

idmrtkes versels: a szveg ktttsgt, ritmust a rvid s hossz sztagok szablyos vltakozsa, ismtld visszatrse lltja el.

ikon: keleti tpus, Krisztust, Mrit s a szenteket brzol, fra vagy fmre festett, olykor drgakvekkel dsztett festmny, mely a pravoszlv egyhzban terjedt ki.

Ilisz: Homrosz 24 nekbl ll eposza. Cselekmnye a grgk Trjt ostroml hborjnak utols szakasza. Az 51 napra sszevont cselekmny a hbornak csak utols szakaszt brzolja, de a szveg utalsaibl fny derl az elzmnyekre is.

imitci: utnzs vagy utnzat, hamistvny.

in medias res: (=a dolgok kzepbe). Az esemnyek eladst nem idrendben az elejn kezdve, hanem mindjrt a lnyegre rtrve. Horatiusnak a kltszetrl rt versbl vlt szlligv.

index: tiltott knyvek jegyzke. Elszr a katolikus egyhz hozott ilyen jegyzket a nyilvnossgra ( Index librorum prohibitorum, 1564 ).

invokci: segtsgl hvs. Hosszabb klti mvek, klnsen az eposzok bevezet rsze, amelyben a klt a mzsk vagy az istenek segtsgt kri mve megrshoz.

in: kori grg trzsek egyik legnagyobb csoportja. Eredetileg a Peloponnszosz -i rszt laktk , innen dlre, Attikba hzdtak, majd az gei-tenger szigetein s Kiszsia partvidkn telepedtek le.

ionicus a maiore: grg eredet, ereszked idmrtkes ritmikai egysg. Kt hossz s kt rvid sztagbl ll. (-- UU)

ionicus a minore: grg eredet, emelked idmrtkes ritmikai egysg Kt rvid s kt hossz sztagbl pl fel. ( UU--)

isteni csoda: deus ex machina.

Itala:

jambus: grg-rmai idmrtkes temfaj. ( U-) Igen fontos a nyugat-eurpai verselsben is, ahol kezelse meglehetsen szabad.

kalokagathia: kori grg eszmny, amely az erklcsst s a szpet minden tekintetben egymssal sszefggnek tekintette, s azt hitte, hogy az erklcsileg j egyben eszttikai lvezetet is nyjt.

knon: 1. szably, trvny, zsinrmrtk, ktelez pldakp.2. a keresztny egyhzaknak az isteni kinyilatkoztatsbl eredendnek hitt knyvek jegyzknek neve.3. a katolikus liturgiban a szentmise legfontosabb, a Sanctustl az ldozsig tart rsze. 4. a keresztny egyhzakban az egyhzi jogszablyok, elrsok, ill. azok jegyzknek neve.

kanonizci: felvtel a szentek jegyzkbe; a szenttavats hivatalos neve a katolikus egyhzban.

kar: a grg drma szereplje.

kardal: kori grg lrai mfaj. A kultikus tnc ill. az nnepi menet rsztvevi eredetileg mitolgiai trgy nekeket adtak el.

katarzis: erklcsi megtisztuls. Eredetileg Arisztotelsztl szrmaz, sokat vitatott dramaturgiai fogalom.

katasztrfa: hirtelen bekvetkez fordulat, sorsfordulat; sszeomls, szerencstlensg; a tragdiban a hs buksa.

kellk:

kentaur: az kori grg mitolgiban fell frfi-, alul ltest lny; a monda szerint Thesszliban ltek.

ksleltets: retardci (mvszi eszkz)

komdia: a drma egyik f vlfaja. Konfliktus nem kibkthetetlen, hanem valamilyen nevetsges, komikus jelensgen alapul, s rendszerint szerencssen, igazi rtkek megsemmislse nlkl olddik meg.

kommosz: (panaszdal) a szereplnek vagy szereplknek a karral folytatott lrai dialgusa.

konfliktus: 1.sszetkzs, nzeteltrs; lelki harc, bels meghasonls. 2. az irodalmi m, elssorban a drma alapjul szolgl sszetkzs, amelyben kzvetlenl v. bonyolult mdon a szemben ll trsadalmi erk, vilgnzetek harca, a rgi s az j kzdelme tkrzdik.

korinthoszi:

kothornusz: az kori grg sznjtszsban a tragikus szerepet jtsz sznsz ersen magastott lbbelit viselt, hogy ezzel is rendkvlisgt, tulajdonsgainak s szenvedseinek emberflttisgt hangslyozza.

krzis: ltalnos rtelemben vlsg.

kklopsz: a grg mitolgiban szerepl flelmetes, egyszem risok neve. A monda szerint Uranosz s Gaia fiai, kiket apjuk a fld mlyre sjtott, s azta ott dolgoznak Hphaisztosz mhelyban.

lant: srgi pengethangszer. Alakja a mai mandalinhoz hasonlt. A XIV. szzadban az arabok rvn jutott Spanyol- s Grgorszgba.

llekvndorls: vallsos ill. misztikus filozfiai felfogs, mely szerint ltalban az llnyek, elssorban az ember halhatatlannak felttelezett rsze. A llek a test halla utn egy jabb testbe kltzik t, s ez jbl s jbl ismtldik a hall s a szlets sorozatn keresztl.

lra: az egyik irodalmi mnem. Szemben az epikval s a drmval kzvetlenl fejezi ki a klt szemlyes rzelmeit s lmnyeit, s gy a legszubjektvebb jelleg mfaj. ltalban verses formj. Kezdetben elvlaszthatatlan volt a zentl. Mfajai: dal, da, elgia, blcsel kltemny, epigramma.

megolds: a drma szerkezeti eleme.

melosz: valamely dallam menete fggetlen a dal ritmustl.

metafora: kt fogalom kztt fennll tartalmi hasonlsgon v. hangulati egyezsen alapul szkp. Alakja lehet a) teljes, amikor megjelljk azt, amit azonostunk s azt is, amivel azonostunk; b) egyszer, amikor csak azt jelljk meg, amivel azonostunk.

mimzis: (=utnzs) A termszet lnyeinek, erinek, jelensgeinek, trgyainak s mozgsforminak megfelel mvszi produktum elve.

mimika: (=arcjtk) a sznmvszi s eladi kifejezs eszkze, mely lthatan is kifejezsre juttatja azt az rzelmet vagy gondolatot, amelyet az rott szavak tartalmaznak vagy amit a szerep elr.

mitolgia: egy np mtoszainak rendszere; az a tudomnyg, mely a mtoszok keletkezsvel, felkutatsval s rtelmezsvel foglalkozik.

mtosz: (=shiedelem) legenda, melyen egy np eredetfelfogsa s vallsa nyugszik.

monolg: a drma olyan rsze, amelyben egyetlen hs beszl a sznpadon.

Monoteizmus: (= egyistenhit) a zsid, a keresztny s az iszlm vallsra jellemz.

mora: az idmrtkes versels legrvidebb idegysge. Egy mora= egy rvid sztag. Egy hossz sztag kt morbl ll.

mzsa: az kori grgk kilenc istennnek tulajdontottk a kltszet eredett.

mfaj: mnemeken belli klnbz alosztlyok.

da: emelkedett rzelmet kifejez lrai mfaj, rendszerint rajongva tisztelt emberekhez, akik erklcsi nemessgkkel, emberi nagysgukkal vvtk ki a szerz tisztelett, vagy eszmnyekhez, mint a haza.

Odsszeia: Homrosz eposza.

orkhsztra: a grg sznhz jtktere.

szvetsg: a Biblia rsze.

parabola: az irodalomban pldzat; jelkpes trtnet, melyben erklcsi tants rejlik. Ilyenek pl. a bibliai pldabeszdek.

parodosz: az els kardal neve a drmban.

passi: Krisztus knszenvedseinek, klvriajrsnak s megfeszttetsnek stcikbl ll trtnete, az jszvetsg mtosznak rsze.

psztorkltemny: bukolikus kltszet.

ptosz: Szenveds, szenvedly. Eszttikai alapminsg. Katartikus, lelki megtisztulst hoz rzelmi, indulati emelkedettsg, drmai hv, ill. az ennek megfelel ri, klti kifejezsmd.

pldzat: erklcsi clzat, jelkpes tantmese. szvetsgi mfaj, s fleg az els hrom evangliumban tallhat.

pentameter: hat verslbbl ll daktilikus sorfaj, harmadik s hatodik verslba csonka, mivel csak egyetlen sztag

poeta doctus: tud klt. ( Pl.: Babits, Balassi)

potika: Arisztotelsz f mve.

Potika: (=kltszettan) Az irodalmi mvek, mfajok s formk tudomnya, rendszere. Az irodalom elmletnek egyik ga, mely az eszttikval is kapcsolatban van.

politeizmus: (= tbb istenhit) fleg az kori trsadalmak vallsnak sajtja. A termszet erit s az ember lnyegi tulajdonsgait egy-egy isteni szemly jelkpezi az ilyen vallsokban.

prologosz: elhang. Egy m eltt elhangz vagy olvashat szveg, vers vagy prfa. Flidzheti a mben trtn esemnyek elzmnyeit, ismertetheti a szereplket.

Propozci(=tmamegjells) a seglykrs utn megjelli a szerz a kltemnye trgyt.

prrichius: idmrtkes verslb, mely kplete (U U)

regny: az epika egyik vezet mfaja, klnsen az utbbi kt- hromszz vben. Formja rendszerint prza, br a XIX. s XX. szzadban is szlettek verses s drmai formban rt regnyek.

retorika: sznoklattudomny, beszdstilisztika, kesszls, a meggyz frappns s hatsos rvels tudomnya vagy mvszete.

rhtor: sznok.

Septuaginta: a Biblia grg fordtsa.

spondeus: az idmrtkes verselsben az a verslb, mely kt hossz sztagbl ll. (--)

szapphi sor: a szapphi versszak alkot rsze. A harmadik lb daktilus, a tbbi trocheus.

szapphi versszak: ngysoros, idmrtkes, antik mintj strfa, melyben hrom szapphi sort egy adoniszi sor kvet. Kplete: - U/- - / - U U/ - U/- -

szetrdrma: az kori drmai versenyeken a tragdikat kvet komikus m. jabban irodalmi s mvszeti brzol mdszer, mely minden mfajban meglelhet, s az emberi gyngesgek s trsadalmi visszssgok, politikai ellenfelek leleplezsre, kignyolsra szolgl.

szimblum: (= jel, jelkp) A jel, az rzkels szmra nmagt, az rtelem szmra pedig valami nmagn kvlit mutat. Vonatkozik ez pl. a nyelv szavaira, kzlekedsi tblk brira is.

szimmetria: (= arnyossg) a dolgok rszeinek egyenl arny eloszlsa tkrzdsszer elrendezettsge, egyenslya.

szinopszis: irodalmi vagy tudomnyos mvek vzlata, elzetes ismertetse.

szinoptikusok: egyttltk. Mt, Mrk, Lukcs evanglistk hasonlan rtelmezik jzus lett.

szintzis: sszefoglals, az ellenttek egysgnek megteremtse, sszegezs, egyests; az analzis, vagyis a rszletvizsglat s elemzs ellenttes s kiegszt mozzanata a tudomnyos vizsgldsban vagy a mvszi mdszerben.

szirn: Odsszeiban varzslatos nimfa.

szkn: a grg sznhz "bdja", melynek tetejn ksbb jtszottak is, benne pedig a jelmezeket troltk.

sztaszimon: a drmban az els kardal utni kardalok neve. (ll-dal) Ilyenkor a krus mr a helyn van, ha nem is ll mozdulatlanul.

sztoa: filozfiai irnyzat az korban. (beletrd, belenyugvs)

sztoikus: sztot kvet filozfus.

tetpont: krzis, a mnek az a rsze, ahol a legnagyobb a drmai feszltsg.

tetralgia: ngy rszes m.

jszvetsg: a Biblia rsze.

vgkifejlet: az exodoszban kvetkezik be. Az esemnyek viharos gyorsasggal peregnek.

vers: kltemny, klti m. Formja tbbnyire eltr a prztl, ezrt a ktetlen przval szembelltva szoktk rtelmezni. Fokozott rzkenysg, tl- s befogadkpessg egyn rzstartalmnak a kzssghez szl kifejezse.

verslb: az idmrtkes versels temegysge, mely legalbb kt sztagbl s kt morbl ll.

vilgkp: a vilgrl, az letrl, a trsadalmi jelensgekrl vallott nzetek sszessge, sszefgg rendszere s ennek jelentkezse valamely irodalmi mben.

vzzn: tbb kori np mondavilgban megtallhat ez a trtnet. Sumr, finn, zsidk. (No brkja)

Vizsolyi Biblia: 1590-es Kroly Gspr bibliafordtsa. (reformtus)

Vulgata: a Biblia latin fordtsa s egyestse. Szent Jeromos.

zsoltr: szvetsgi liturgikus nekek.(Dvid) Jellemzje: gondolatritmus, figura etimologica. Fordtotta: Balassi Blint, Szenczi Molnr Albert.

 
ra
 
Chat
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Fontos Linkek
 
Keresk
 
Trtnelem
 

Kedves Csokoládé kedvelõk! Segítségeteket kérném a kérdõívem kitöltéséhez! Témája a CSOKOLÁDÉ MÁRKÁK! Köszön    *****    Homlokzati hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati hõszigetelését!    *****    * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. *    *****    Elindult a Játék határok nélkül rajongói oldal! Ha te is szeretted a '90-es évek népszerû mûsorát, nézz be ide!    *****    Megjelent a Nintendo Switch 2 és a Mario Kart World! Ennek örömére megújítottam a Hungarian Super Mario Fan Club oldalt.    *****    Homlokzati hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    ✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!